OFRII.com - Red Rocket OFRII.com - 8k wallpapers, foto OFRII.com - Samuraj - bojove umeni - zbrane OFRII.com - Svýt Ponorek OFRII.com - 3D medely - 3D tisk - 3D scan OFRII.com - Akvaristika, AkvarijnÝ ryby, AkvarijnÝ rostliny ORFII.com - Freediving - volnÚ potapýnÝ ORFII.com - Astrologie - horoskop, znamenÝ, souhvýzdÝ, zvýrokruhy ORFII.com - VesmÝr - planety, galaxie, hvezdy ORFII.com
Menu
Reklama
AONN.cz
ENKII Pohadky online na enkii.cz
Sp┼Ö├ítelen├ę Weby
1HRY.cz - hry online zdarma
NIKEE HRY, superhry, 1000her, webhry, flash hry, hry online, hry zdarma
HRY2.eu - hry online, 1000her, mimoni, planeta mimonu, herna, webhry, herni, minihry
Uloz si video Nahnoji.cz
biotechart.cz - animovane obrazky GIF z oblasti biologie, technologie a umeni
Glob├íln├ş medi├íln├ş server TetriSys

Kavitace

Kavitace (z latinského cavitas – dutina) je vznik dutin v kapalin─Ť p┼Öi lokálním poklesu tlaku, následovaný jejich implozí. Pokles tlaku m┼»┼że být d┼»sledkem lokálního zvýšení rychlosti (hydrodynamická kavitace), p┼Öípadn─Ť pr┼»chodu intenzivní akustické vlny v periodách z┼Öed─Ťní (akustická kavitace). Kavitace je zpo─Źátku vypln─Ťna vakuem, pozd─Ťji se vyplní párou okolní kapaliny nebo do ní mohou difundovat plyny z okolní kapaliny. P┼Öi vymizení podtlaku, který kavitaci vytvo┼Öil, její bublina kolabuje za vzniku rázové vlny s destruktivním ú─Źinkem na okolní materiál. Jev m┼»┼że být doprovázen sv─Ťtelným efektem (sonoluminiscence). Kavitace vzniká nap┼Öíklad na lopatkách lodních šroub┼», turbín, na ─Źerpadlech a dalších za┼Öízeních, která se velkou rychlostí pohybují v kapalin─Ť.

Kavitace zp┼»sobuje hluk, sni┼żuje ú─Źinnost stroj┼» a m┼»┼że zp┼»sobit i jejich mechanické poškození.

Na vznik kavitace má vliv p┼Öedevším velikost podtlaku, soudr┼żnost (povrchové nap─Ťtí) kapaliny a teplota: ─Źím je ni┼żší, tím menší je kavitace.Kavitace na lopatkách lodního šroubu.

Lodní šroub poškozený kavitací.

Ponorky
Reklama
© Ofrii 2012 - kontakt
NIKEE.net
ALYSS.cz
SIFEE.biz
ENKII.cz
OFRII.com